Elektroniczny papieros – dla kogo?

przez | 24 lutego 2020

Palenie papierosów to prawdopodobnie najpowszechniejszy nałóg wśród Polaków. Każdy z nas zna co najmniej kilka osób, które są w ten sposób uzależnione. Ostatnimi czasy popularność zdobywają papierosy elektroniczne. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych papierosów z tytoniem.

Klasyczny e papieros składa się z trzech części – pojemnika na liquid, czyli podgrzewany płyn, z którego powstaje „dym”, atomizera, czyli fragmentu, którego zadaniem jest właśnie podgrzanie płynnego liquidu i przemiana go do formy „dymu” oraz źródła zasilania w formie możliwego do wielokrotnego ładowania. Występują modele e papierosów, gdzie pojemnik na płyn i atomizer są jedną częścią.

Tego, czy e papierosy są zdrowszym odpowiednikiem klasycznych papierosów, nie można jednoznacznie stwierdzić. Trudno odnaleźć rzetelne badania naukowe, które bezsprzecznie wskazywałyby szkodliwość lub nieszkodliwość elektronicznych papierosów. W celu zapewnienia sobie najwyższego poziomu bezpieczeństwa warto wybierać e papierosy oraz liquidy od sprawdzonych dostawców i z pewnych źródeł.

Bez wątpienia e papierosy są ciekawą alternatywą, ponieważ ich stosowanie ma wiele zalet w porównaniu do normalnych papierosów z tytoniem. Użytkownicy e papierosów chwalą sobie przede wszystkim kwestie różnorodnych smaków, ponieważ liquidy dostępne są w setkach wersji. Kolejnym ważnym aspektem jest zapach – palacze zwykle są przesiąknięci zapachem papierosów, co nie jest przyjemne dla osób niepalących, które przebywają w ich otoczeniu. Różnorodność wyboru liquidów obejmuje nie tylko smak, ale także zawartość nikotyny – stopniowe przechodzenie na coraz mniejszą dawkę bywa wykorzystywane jako sposób na pozbycie się nałogu. Ostatnią kwestią jest element zabawy – szeroki wybór e papierosów sprawia, że na rynku dostępne są modele produkujące mniej lub więcej dymu. Z łatwością można odnaleźć materiały pokazujące różnorodne sztuczki, które można wykonać za pomocą dymu z elektronicznego papierosa.