Klimatyzatory na każdy dzień

przez | 6 sierpnia 2019

Miło jest przebywać w chłodnym pomieszczeniu, kiedy na zewnątrz panuje upał. Z tego powodu warto przemyśleć montaż klimatyzatora. Takie urządzenie nie tylko obniża temperaturę w pokoju, ale też usuwa nadmierną wilgoć, przez co samopoczucie przebywających w środku osób znacznie się poprawia.

Dowiedziono naukowo, że nawet jeśli w pokoju jest gorąco, ale wilgotność spada, to nasza ogólna kondycja poprawia się. Urządzenie tego typu może działać bezawaryjnie przez kilka lat o ile odpowiednio o nie zadbamy. Od czasu do czasu należy przeprowadzić przegląd naszej klimatyzacji. Serwisem tego typu urządzeń na terenie Lublina zajmuje się firma Klima-Technika.

Zasada działania klimatyzatora podobna jest do tej, którą widzimy w lodówce. Zbudowany jest z parownika i skraplacza ( pełnią one role wymienników ciepła ), wentylatorów oraz sprężarki i zaworu. Przepływ powietrza między wymiennikami jest wymuszany przez wentylatory. Parownik w klimatyzatorze jest odpowiednikiem zamrażalnika w lodówce. Jego zadaniem jest odbieranie ciepłego powietrza z pomieszczenia, a następnie oddanie go schłodzonego do wnętrza. Energia cieplna pobrana z pomieszczenia usuwana jest na zewnątrz budynku po uprzednim jej skropleniu w skraplaczu. W klimatyzatorach typu split sprężarka, zawór i skraplacz pracują dosyć głośno, dlatego elementy te umieszcza się poza pomieszczeniem, na zewnątrz budynku.

Wśród różnych dostępnych na rynku ( także w Lublinie ) urządzeń mających dbać o odpowiednią temperaturę we wnętrzu pomieszczenia ( co należy podkreślić- wymagających regularnego serwisowania ) wyróżnić można 2 podstawowe rodzaje: klimatyzatory typu split oraz klimatyzatory monoblokowe.

Pierwsze uznaje się za bardziej wygodne w użytkowaniu i bardziej nowoczesne. Są chętnie montowane przez właścicieli domów jednorodzinnych, spotykamy je siedzibach firm i instytucji. Taki klimatyzator składa się z dwóch części: jedną umieszcza się wewnątrz pomieszczenia, a drugą instaluje się na zewnątrz budynku. Co pewien czas trzeba przeprowadzić przegląd urządzenia, gdyż gromadzące się w nim zanieczyszczenia mogą utrudniać uzyskanie żądanej temperatury, a także przyczyniać się do rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów. W ostatnim czasie ważna staje się też rekuperacja, poznaj ofertę – rekuperacja Lublin, Lubelskie od Klima Technika.

Klimatyzatory monoblokowe są mobilne, mogą być transportowane między pokojami, ale wymagają otwierania okna, przez które trzeba wystawić rurę odprowadzającą skroplone powietrze. Tym samym efekt pracy takiego klimatyzatora jest obniżony przez napływające z zewnątrz ciepłe powietrze. Trzeba również wspomnieć o tym, że urządzenie to wytwarza hałas, który może przeszkadzać osom przebywającym w pomieszczeniu.