Nadzór budowy w Lublinie, komu zlecić?

przez | 5 czerwca 2019

Kiedy rozpoczynamy jakąkolwiek inwestycję budowlaną (np. w Lublinie) to niezależnie od tego, czy działamy samodzielnie, z generalnym wykonawcą, czy wznosimy dom jednorodzinny, czy budynek gospodarczy – bierzemy na siebie odpowiedzialność finansową oraz tą wynikającą z przepisów prawa. Przy tak ważnym przedsięwzięciu nie ma miejsca na dowolność, obwarowane jest ono określonymi normami. Zdobycie środków finansowych to nie wszystko. Musimy także zadbać o załatwienie spraw w urzędach, podpisanie stosownych umów, zorganizowanie ekipy fachowców, przygotowanie placu budowy oraz o dostarczenie materiałów. Ważna jest również późniejsza kontrola przebiegu prac i analizowanie kosztów. Końcowy etap to dopełnienie wszystkich formalności związanych z odbiorem budynku i rozliczeniem. Prawo budowlane nakłada na inwestora jeszcze jeden obowiązek – konieczność zatrudnienia kierownika budowy (przeglądy budynków).

Nadzór budowy Lublin
Nadzór budowy Lublin

Taka osoba musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Musi też legitymować się określonym wykształceniem, stażem i praktyką. Doświadczenie kierownika ze średnim wykształceniem technicznym nie może być mniejsze niż pięć lat na budowie, z wyższym – dwa.

Zatrudniony przez inwestora kierownik odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg prac, za prowadzenie ich zgodnie z przepisami BHP, sztuką budowlaną i normami prawa – nadzór budowy Lublin Mariusz Wal. Zobowiązany jest on do prowadzenia dziennika budowy i wymaganej dokumentacji. Musi także zadbać o ogrodzenie i zabezpieczenie terenu budowy a także ustawienie tablicy informacyjnej. Konieczne jest aby realizował zalecenia nadzoru budowlanego i sprawdzał instalację. W razie jakichkolwiek problemów kierownik budowy musi tłumaczyć się z niedopełnienia swoich powinności. Może również zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Kierownika budowy warto wybierać rozważnie, jeśli zależy nam na sprawnej i rzetelnej realizacji planu. Ktoś, kto rzadko pojawia się na placu budowy albo pracami zarządza na odległość nie jest w stanie prawidłowo wywiązywać się ze swoich obowiązków. Wtedy trzeba pomyśleć o zmianie. Dobrą propozycją z pewnością okaże się oferta naszej firmy z Lublina, której specjalnością są tego typu zlecenia.

Więcej: http://nadzorbudowy.com.pl/