Piękna i bogata sztukateria

przez | 28 kwietnia 2021

Sztukaterią najczęściej nazywamy te elementy wystroju wnętrza, które montowane są na ścianie lub suficie jako dekoracja pomieszczenia. Istnieje jednak również sztukateria zewnętrzna, która zdobi elewacje budynków. W obu wersjach znana jest już od czasów starożytnych.

Taki sposób dekorowania pomieszczeń i ścian zewnętrznych cieszył się największym zainteresowaniem w okresie renesansu i baroku. Do naszych czasów przetrwało wiele budynków z tamtych czasów. Do dziś zachwycają umieszczoną na ich elewacji sztukaterią. Niestety nie wszystkie zbudowane wtedy obiekty istnieją do dziś. Przez nasz kontynent przetoczyło się przecież w ubiegłych stuleciach wiele wojen. Każda z nich powodowała zniszczenie wielu ciekawych dzieł architektonicznych. Współcześnie sztukateria służy głównie do zdobienia wnętrz pomieszczeń, rzadziej stosowana jest na zewnątrz.

Nie jest również tak bogato zdobiona, jak w czasach renesansu i baroku. Jeżeli chodzi o technikę, za pomocą której jest ona umieszczana w miejscu przeznaczenia, nie nastąpiły praktycznie żadne zmiany. Nadal jest ona przyklejana do powierzchni, na której ma się znaleźć. Zmiana nastąpiła jednak w rodzaju materiału, z którego powstaje sztukateria. Kiedyś był to stiuk. Pod tą nazwą kryje się mieszanka wapnia, gipsu i piasku marmurowego. Współcześnie stosuje się styropian lub żywice. Gips nadal jest wykorzystywany, ale w jego ceramicznej wersji. Producenci sztukaterii mają dla swoich klientów wiele ciekawych propozycji. Najtańsza w ich ofercie jest ta wykonana ze styropianu. Cena w tym przypadku co prawda jest atrakcyjna, ale ten produkt ma pewną istotną wadę- stosunkowo łatwo ulega uszkodzeniu. Jeżeli możesz sobie pozwolić na wydanie nieco większych pieniędzy, a do tego chcesz, aby sztukateria była odporna na działanie czynników zewnętrznych, zdecyduj się na produkt wykonany z pianki poliuretanowej. Niektórzy producenci mają również w swojej ofercie sztukaterię zrobioną z drewna. Cechuje ją niezwykła elegancja. W opinii wielu osób wygląda ona zdecydowanie bardziej atrakcyjnie niż ta, która została wykonana z innych materiałów.

W przypadku, gdy spośród wielu różnych opcji prezentowanych przez producentów sztukaterii wybierzesz piankę poliuretanową, możesz wykorzystać pewną jej interesującą właściwość. Jest ona odporna na wilgoć. Możesz więc zamontować taką sztukaterię w łazience lub w kuchni. Nie ryzykujesz wtedy tego, że ulegnie ona uszkodzeniu w związku z panującymi w tych pomieszczeniach specyficznymi warunkami. Zdecydowanie warto jest poważnie rozważyć zamontowanie sztukaterii we wnętrzu mieszkania – pełna oferta https://www.sztukateria-kowal.pl/.

Kategoria: Dom