Dach płaski czy spadzisty? Który jest lepszy? Jakie są plusy i minusy różnych rodzajów dachu? ⏏️ Trect Architekci - Napisz do nas! biuro@trect.pl || https://www.trect.pl/ ______ Spójrzc ...

Czas:

8m 14s w sekundach.


Widziało już:

22474 osób.


Ocena:

381 ocena.Komentarze do:

⏏️ Dach płaski czy skośny - który wybrać? | Trect Architekci

Ja planuje dach jednospadowy na dom. W internecie proponuja taki dach na altanki lub garaze. Czy sa jakies przeciwskazania na taki dach ?
Fajnie ze trafilem na ten film .
Plaski dach ? a co z opadami śniegu i deszczu ?
Fajna borówka na filmie :) dachy nie nie interesują ale obejrzałem do końca
Uważam że tylko płaski mimo że mam skośny Ale było w kupionym stanie surowym. Koszty dachu od konstrukcji przez dachówkę poprzez okna i kończąc na wnętrzu bankową są wielokrotnie droższe od płaskiego
Przydałoby się jeszcze w filmie wspomnieć o aerodynamice.
O nie! Byłem pewny, że akurat jeśli chodzi o dach to wiem czego chcę. Po tym filmie już tak nie jest :/ .
Ogólnie rzecz biorąc - projekty z dachem spadzistym w Polsce to wszechobecna nuuuda, jeden podobny do drugiego w stylu "mam kolumny przed wejściem, więc jestem szlachcic (na 10 arach)". Dachy płaskie wymagają przemyślanego projektu w sensie całościowym - od lokalizacji działki poczynając. W niektórych miejscach po prostu nie powstanie nic innego od tego, co już tam jest, na większości terenów dominują zachowania stadne/klanowe. Dach płaski wybiera się właśnie z myślą o głębokiej indywidualizacji, w tym np. dachu użytkowym, atrium, maksymalizacji naświetlenia, etc. No i widok - z ogrodu na dachu (choćby żwirowego) mamy panoramiczny widok na otoczenie, możemy na nim wypoczywać w zupełnie inny sposób (wystarczy się położyć na plecach i spojrzeć w niebo, żeby zrozumieć różnicę - widać tylko niebo, inne obiekty nie wchodzą w pole widzenia). Dachy płaskie wykańcza się dziś membranami, na których można "zrobić wszystko", trzeba tylko wyjść ze schematu. To trudne, właściwie tylko dla elity, zarówno intelektualnej, jak i finansowej (takie projekty w wykonaniu są zazwyczaj droższe). I widok z ogrodu dachowego na miasto lub góry (albo jedno i drugie) o wchodzie czy zachodzie słońca lub księżyca - szokują i zachwycają. Nie tylko gości.
Bardzo przydatny i merytoryczny film!
Dzięki
A może tu zobacz: psychoterapia Lublin, moim zdaniem OK.
Jaaa zakochałem się....i to nie w dachu 😉
Bardzo ciekawy materiał !!
Bardzo ciekawe, ale tak szczerze to obejrzałem tylko dla tej Pani architekt, ma w sobie coś, trudno oderwać wzrok;)
Pozdrawiam. Śliczna jesteś :D
Mądra i ładna. Myślałem że takie wymarły z dinozaurami.
to dlaczego w większych miastach raczej już stawiano dachy płaskie, a np. w górach bardziej spadziste?? dlaczego namioty raczej są robione na daszek skośny ,a nie na płaski
Autorka materiału przekonuje, że dach spadzisty ogranicza przestrzeń wewnątrz budynku, a jest dokładnie odwrotnie. Budynek parterowy o płaskim dachu ma powierzchnię użytkową powiedzmy 100m2,a ten sam przykryty dachem skośnym 100m2 + poddasze. Tak samo z piętrowymi. Zastosowanie dachu spadzistego zawsze dodaje powierzchni użytkowej budynku.
moi dziadkowie mieli płaski dach, trzeba było często remontować gdyż taki dach jest słabo odporny na deszcz, otóż w niedługich odstępach czasu zaczyna przeciekać, nie polecam
mozna tez zrobic dach dwuspadowy ponad pietrem, bez niepotrzebnych skosow, wtedy ma sie tez strych
Ciekawe argumenty, ale pominięto bardzo wiele istotnych:
1) Wygląd - w zasadzie na tym można by skończyć, bo często wybór typu dachu to estetyka i jednym się podoba jedna rzecz, innym druga, a z gustami się nie dyskutuje... Dodatkowo kwestia wkomponowania w otoczenie, zwłaszcza leśne, czy zadrzewione. Chyba bryła z dachem dwuspadowym lub tzw. L jet łatwiejsza do wkomponowania niż sześcian.
2) Koszty - źle policzone niestety. Dla dachu płaskiego to pełne mury na wysokość piętra, ich otynkowanie oraz sam dach i jego pokrycie. Dla dachu spadzistego o dach, ściana kolankowa i i czym wiele osób zapomina to tzw. podbitka, wykonywana po ociepleniu i otynkowaniu. Na koszty ma wpływ rodzaj dachu i materiały, im bardziej "finezyjny" tym droższy, kwestia, czy idzie deskowanie, czy nie, oraz oczywiście czy blacha czy dachówka ceramiczna, albo betonowa. Tutaj zaczynają się spore różnice.
3) Skosy - legendarne i kompletnie do pominięcia przy dobrym projekcie. Dachy jedno i dwuspadowe są w miarę atrakcyjne jeśli doda się wysoką ściankę kolankową i np. lukarny. Można przy dachu o kącie 45 stopni podejść na metr od ściany nośnej i wówczas dostawienie szaf, czy pólek można potraktować jako dodatkowa przestrzeń, a nie ograniczenie. Rzeczywiście powierzchnia "użytkowa" (w rozumieniu potocznym, a nie definicji) będzie mniejsza niż na parterze, ale domy traktuje się jako całość - jeśli ma mieć 150 m2, to może mieć po 75 m2 na piętro, albo np. 85-65m2 i "dodatkową" przestrzeń na szafy.
4) Funkcjonalność - tutaj też wszystko zależy od projektu, ale z reguły przyjęło się rozgraniczenie przestrzeni publicznej - parter (brak skosów) i przestrzeni prywatnej - góra. Przebywamy głównie w przestrzeni publicznej, tak jest salon, tam jest jadalnia i toczy się większość życia, a w przestrzeni prywatnej przebywamy rzadziej, często tylko do spania. U mnie u góry są sypialnie, łazienka, pralnio-suszarnia, oraz pokój "sportowy" i tylko w tym ostatnim skosy przeszkadzają, bo jak wszedł stół do ping-ponga to nie tylko zabrał całą przestrzeń, ale też część zagrywek utrudnia skos:) Jeśli jednak nie gra się w ping-ponga tylko np. trenuje na urządzeniach nie ma problemu.
5) Sufit na poddaszu - duża zaleta. Zrobienie sufitu to w zasadzie to chyba standard, tylko że w materiale uznała Pani to za wadę. U mnie ocieplenie idzie po suficie, więc mniej kosztowało, nie grzeję "górnego trójkąta" (a nawet pełni on rolę poduszko powietrznej latem i zimą pomiędzy tym co na zewnątrz, a domem), oraz mam strych (podwieszane schody+ koszt płyt OSB, czyli niewielki). Strych w domu przydaje się bardzo - po pierwsze na niewykorzystane materiały budowlane. W bloku trzeba wygospodarować dodatkową przestrzeń, a tutaj powstaje samoczynnie. Oczywiście nie na wszystkie, ale te odporne na temperatury. Dachówki - wiadomo zostaje zapas, musi być, bo jak coś się wydarzy to trzeba mieć na wymianę. Płytki z łazienek, kuchni, tarasów i czegokolwiek. Też zawsze zostawia się niewielkie zapasy. U mnie "płytki" klinkierowych parapetów, jeśli komuś zostały np. plastikowe rynny, itp. Taki składzik przydatny raz na 5-10 lat, jak się robi remont i już materiały sprzed lat nie są produkowane.
6) Instalacje planowane i nieplanowane - większość projektów domów jest słabych, wręcz zapominają o wielu instalacjach, jest woda, ścieki, gaz, prąd i ogrzewanie. Jeśli - a to bardzo trudne - inwestor nie zadba w porę, to dodatnie kolejnej instalacji jest trudne lub wręcz koszmarne. Pamiętajmy, że dom stawiamy na 50-200 lat:) i zmieni się mnóstwo rzeczy. U mnie na strychu jest wentylator i rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka na górne piętro (planowane), ale też rozprowadzenie światłowodu (nieplanowane), ciągi instalacyjne od klimatyzacji (nieplanowana) oraz kable od fotowoltaiki (nieplanowana). Dodatkowo planowana elektryczność na górze, światło, kontakty, itp. Wszystko osłonięte od słońca, deszczu, śniegu, itp. W domach z płaskim dachem trzeba po prostu na dachu i osłaniać. Jeśli w swoich projektach macie wymienione instalacje to gratuluję:)
7) Bezobsługowość - kto ma dom to docenia. Nie tylko śnieg, ale liście, patyki, itp. Nie wiem jak przy płaskim dachu, ale u mnie czyszczeni rynien 2 razy w roku - profilaktycznie i raz na jakiś czas (powiedzmy 5 lat) przegląd całej połaci. Poza tym, nie myślę o dachu.
8) Inne sprawy - spadzisty dach osłania ściany przed większością opadów, ja np. składuję drewno do kominka przy budynku (mam drewutnie, ale przy budynku mam mały zapasik wysuszonego drewna, aby było pod ręką). Nie wiem też czy można mocować panele słoneczne, pewnie można na specjalnym rusztowaniu.