Precyzyjne pomiary z dronów pod projektowane inwestycje

przez | 12 lipca 2020

Czyli ortofotomapy z dronów i NMT. Sprawdź, czy warto!

Metamorfoza ortofotomapy na przestrzeni lat

Jeszcze kilkanaście lat temu pojęcie ortofotomapy wiązało się ściśle i wyłącznie z celami geodezyjnymi. Wykorzystywano do tego specjalnie przygotowane samoloty, zaś wyniki opracowań należało odebrać po dokonaniu wpłaty w odpowiednim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej. Biorąc pod uwagę dokumenty z oficjalną pieczątką, niestety niewiele się zmieniło i wciąż trzeba płacić za te dokumenty. Można je również dość szybko i bezproblemowo otrzymać drogą internetową. Jednakże pobieranie płatnych materiałów aktualnie nie ma już sensu, gdyż są one powszechnie dostępne w wielu rozmaitych serwisach mapowych, do najpopularniejszych zaliczyć możemy Google maps. Wielkim przełomem dla branży budowlanej okazało się uwolnienie tych dokumentów. Istnieje możliwość nakładania na istniejące już ortofotomapy innych cyfrowych warstw, np. z projektami nowych inwestycji.

Zobacz tu: https://fotogrametria.pkig.pl/oferta/ortofotomapy-z-dronow-nmt/

Precyzyjne pomiary z dronów pod projektowane inwestycje

Ortofotomapa z drona

Można zadać sobie pytanie – po co płacić za zamówienie ortofotomapy z drona, jeśli jest ona tak łatwo dostępna w przestrzeni Internetu? Przede wszystkim ze względu na zmiany cywilizacyjne, które nieustannie się dokonują. Puste przestrzenie szybko wypełniane są nowymi budynkami i w konsekwencji osiedlami. Ortofotomapa internetowa ze względu na skalę działań niezbędnych do ich powstania tj. przygotowanie sprzętu, pozyskanie zgód na loty itd. Modyfikowana jest maksymalnie 1 raz w roku, tracąc na aktualności. Warto zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach potrzebujemy dużej rozdzielczości, czego nie mogą zapewnić nam ortofotomapy wykonywane z samolotu pokładowego. Ortofotomapy z dronów natomiast umożliwiają osiągnięcie rozdzielczości nawet 1cm, co można wykorzystać np. w analizie rys i spękań. Bardzo istotnym elementem przy powstawaniu ortofotomap jest Numeryczny Model Terenu. Głównie jest on wykorzystywany przy tworzeniu powierzchni rzutowania zdjęć, jednakże ma swoje zastosowania również w wizualizacji terenu, a także w analizach np. przyrostów mas ziemnych.

Ortofotomapy w PKIG i Numeryczne Modele Terenu w nadzorach budowy

Od jakiegoś czasu można zaobserwować pozytywne zjawisko w postaci regularnych nalotów nad budowami dróg ekspresowych i autostrad. Ich głównym celem jest dostarczanie bardzo szczegółowych informacji w związku z postępami danej budowy oraz pozwolenie na analizy i przeprowadzanie raportów odnośnie do ich zgodności z projektem budowlanym. W firmie PKIG wszyscy pracownicy są doświadczeni i bardzo mocno wyspecjalizowani do tego typu zadań. Pod koniec 2019 roku firma zakontraktowała umowy na nadzór ponad 100km dróg. Do swoich zadań wykorzystuje niezbędny sprzęt w formie płatowca Birdie od Flytech z precyzyjnym systemem pozycjonowania GPS – PPK oraz właściwym do tego oprogramowaniem. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty ortofotomap w firmie PKIG? Odwiedź ich stronę: https://fotogrametria.pkig.pl/