Skuteczne przeprowadzenie postępowania związanego z zamówieniem publicznym drogą elektroniczną

przez | 15 kwietnia 2021

1 stycznia 2021 weszło w życie nowe prawo dotyczące zamówień publicznych. Od tego dnia wszystkie podlegają elektronizacji. Oznacza to, że zamawiający i wykonawca mogą się komunikować wyłącznie drogą elektroniczną.

Jest to ciąg dalszy procesu przystosowania sposobu realizacji zamówień publicznych do realiów obecnych czasów. Pierwszy krok w tym kierunku został wykonany 18 października 2018 roku. Od tego dnia część postępowań była już prowadzona w formie elektronicznej. Nie było ich jednak zbyt wiele. Były to zamówienia o wartości większej niż próg unijny lub równe progowi. Teraz dotyczy to wszystkich postępowań. Jednak jak w każdym przypadku, gdy w życie wchodzi nowe prawo, tak i teraz dopuszczalne są pewne wyjątki. Zamawiający może pozostać przy obowiązującej przed 18 października 2018 formie papierowej, jeżeli użycie środków komunikacji elektronicznej związane jest w jego przypadku z koniecznością zakupu profesjonalnego sprzętu biurowego. Kolejny wyjątek to sytuacja, w której doszło do naruszenia bezpieczeństwa środków komunikacji elektronicznej. Jeżeli zachodzi konieczność ochrony wrażliwych danych, a istnieje obawa, że niepowołane do tego osoby uzyskają do nich dostęp, kiedy zostaną zastosowane środki komunikacji elektronicznej, postępowanie również może zostać przeprowadzone w formie papierowej.

Elektronizacja zamówień publicznych, platforma ezamowienia – Program ZetoPZP został stworzony specjalnie w celu umożliwienia zainteresowanym przeprowadzenia postępowania związanego z zamówieniem publicznym drogą elektroniczną, a więc w taki sposób, jaki obowiązuje od dnia 1 stycznia 2021 roku na mocy przepisów prawa, które weszły w życie właśnie tego dnia. Aplikacja ta posiada liczne zalety. Wykonuje obliczenia związane z punktacją ofert w oparciu o wprowadzone do systemu dane. Zapewnia skuteczną komunikację pomiędzy zamawiającym a podmiotem składającym ofertę. Korzystający z aplikacji mogą być spokojni o bezpieczeństwo korzystania z tego narzędzia. Wszystkie przesyłane dane podlegają szyfrowaniu. Warto wspomnieć również o tym, że aplikacja ZetoPZP jest zintegrowana z europejskim dziennikiem zamówień publicznych- TED, jedz elektroniczny. Interesuje Cię temat elektronizacji zamówień publicznych? Chciałbyś poznać więcej szczegółów na temat sposobu prowadzenia postępowań, jak również tych dotyczących aplikacji ZetoPZP? Zadzwoń lub skorzystaj z formularza kontaktowego. Uzyskasz w ten sposób odpowiedź na wszystkie zadane przez Ciebie pytania.