Własny dom – czy zawsze jest kolorowo?

przez | 24 lutego 2020

Własny dom z ogrodem to bez wątpienia marzenie naprawdę wielu osób. Jednak jeśli ktoś całe życie mieszkał w bloku, to może sobie zupełnie nie zdawać sprawy z tego, że własny dom to często znacznie więcej obowiązków w porównaniu do tradycyjnego mieszkania w spółdzielni.

Warto zaznaczyć, że w przypadku własnego domu trzeba samodzielnie zadbać o wszystko, co jest z nim i jego użytkowaniem związane. Mieszkanie w bloku jest pod tym kątem wygodne, ponieważ w ramach czynszu i regularnych opłat spółdzielnia zapewnia opiekę budynku, ogrzewanie, a także zespół ludzi, który o to wszystko dba. Koszty są stosunkowo niewielkie, ponieważ w pewnym stopniu rozkładają się na wszystkich mieszkańców danego bloku lub osiedla. W przypadku domu jednorodzinnego nie jest tak kolorowo, ponieważ wynajem pracowników na własną rękę odpowiedzialnych za podobne zadania okaże się zdecydowanie droższy.

Dobrym przykładem jest kwestia utrzymania porządku na własnym podwórku przez cały rok. Kwestie sprzątania wewnątrz są podobne, jedynie różnica może wynikać z tego, że domy jednorodzinne często mają większą powierzchnię od przeciętnego mieszkania z dwoma lub trzema pokojami. Największy nakład pracy związany jest z porządkowaniem otaczającego dom podwórka.

Wiosną i latem każdy chce mieć piękny i zadbany trawnik – często osoby przeprowadzające się z bloku do własnego domu nie wiedzą, jak dużo pracy trzeba włożyć, aby trawnik dobrze się prezentował. Regularne koszenie i pielęgnacja to klucz do sukcesu. Na osiedlu mieszkaniowym zajmuje się tym specjalna ekipa – w przypadku własnego domu trzeba wynająć specjalistę, co nie będzie małym wydatkiem lub zdecydować się na zakup i samodzielne użytkowanie kosiarki. Jesienią problemem mogą być spadające z drzew liście, które trzeba uprzątnąć. Zimą nikt za nas nie odśnieży podjazdu, więc to kolejne zadanie, które trzeba przewidzieć i znaleźć czas na jego wykonanie.

Kategoria: Dom