Własny dom – z czego budować?

przez | 24 lutego 2020

Budowa własnego domu to wyjątkowe przeżycie, a jednocześnie ogromne wyzwanie. Ilość dokumentów, załatwień, pozwoleń i wszelkiego rodzaju problemów może niejedną osobę przerosnąć. To nic odkrywczego, każdy doskonale zdaje sobie z tego sprawę, a kolejne domy wciąż powstają. Jest w tym coś magicznego i specyficznego – własny dom, zbudowany od podstaw to zdecydowanie może być jeden z najważniejszych życiowych celów.

Podstawowym aspektem bez wątpienia jest materiał, z którego powstanie budynek. To jedna z tych decyzji, które należy podjąć na samym początku przedsięwzięcia. Od wyboru materiału zależy cały szereg kolejnych prac, koszt inwestycji oraz czas jej wykonania. Jest pewien wybór rozwiązań na rynku, ale większość osób decyduje się na pewne i sprawdzone rozwiązania. Jeśli nie mamy pewności, jaki materiał warto wybrać, można poprosić o pomoc specjalistę z branży budowlanej. Kwestią, której z pewnością należy unikać, jest kupno starego materiału – na przykład pustaków, które przez długi czas leżały niezabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Niekiedy dostępne są ogłoszenia z tego typu materiałem, ale zdecydowanie nie warto w tym aspekcie szukać zbytnich oszczędności.

Wśród najpopularniejszych materiałów do budowy domu należy wymienić na pewno pustaki ceramiczne, cegły oraz bloczki – komórkowe lub piaskowo-wapienne.

Cegła jest materiałem znanym od setek lat, który z powodzeniem jest nieustannie wykorzystywany. Nie jest najtańszym rozwiązaniem, ale z pewnością polecanym do budynków o skomplikowanej architekturze i wymagających kształtach.

Pustak ceramiczny to zdecydowanie najczęściej stosowany materiał do budowy ścian zewnętrznych domu. Zapewnia świetną izolację akustyczną i termiczną. Budynki z pustaka ceramicznego charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Optymalne wymiary sprawiają, że budowa domu z pustaka przebiega szybko i sprawnie.

Bloczki komórkowe lub bloczki piaskowo-wapienne to także warta rozważenia wytrzymała i niezawodna propozycja. Przedstawione wersje różnią się między sobą właściwościami – komórkowy jest lżejszy, ale bardziej nasiąkliwy. Silikat, czyli bloczek piaskowo-wapienny jest bardzo wytrzymały i najbardziej odporny na ogień. Zapewnia dobrą izolację akustyczną i cieplną.