Zwalczanie szkodników drewna

przez | 11 czerwca 2019

Szkodniki żerujące w drewnie w znaczący sposób ingerują w jego strukturę – osłabiają deski poprzez drążenie chodników i tuneli. Naruszone elementy tracą swoje właściwości – mają zmniejszoną wytrzymałość i nośność ze względu na zmiany w strukturze drewna.

Najbardziej narażone na ataki szkodników jest drewno wewnątrz budynków, ponieważ panują tam warunki sprzyjające żerowaniu owadów – stała temperatura i niska wilgotność. Uszkodzenie elementów drewnianych przez szkodniki może być powodem ich złamania, co w niektórych przypadkach jest bezpośrednią przyczyną zawalenia części budynku. Zobacz też skuteczne metody na zwalczanie kleszczy Lublin, osy Lublin, szerszenie – zwalczanie.

W przypadku podejrzenia występowania owadów żerujących w drewnie należy bacznie przyjrzeć się wszelkim drewnianym elementom – podłogom, meblom, stopom, ścianom. Jeśli występują tam liczne niewielkie otwory, z których wydobywa się drobny proszek lub z ich okolic dobiegają dźwięki postukiwania, kołatania, to najprawdopodobniej w danym mieszkaniu znajdują się szkodniki, poznaj skuteczne zwalczanie szkodników drewna.

Owady żerujące w drewnie pochodzą z licznej grupy ksylofagów. W większości stanowią ją owady z rzędu chrząszczy drążących tunele w niezabezpieczonym drewnie – na przykład w deskach czy belkach.

Do najbardziej szkodliwych i powodujących największe zagrożenie gatunków należą: spuszczel pospolity, miazgowiec, kołatek domowy, stukacz świerkowiec i drwalnik paskowy (tu pomoże Xilix Gel). Te odmiany szkodników są niebezpieczne, ponieważ ingerują w strukturę pali portowych i mostowych, słupów trakcji elektrycznej i ogrodzeniowych, drewnianych elementów budynków – zabytków w skansenach, kościołów, domów mieszkalnych, konstrukcji dachowych oraz mebli. Tego typu uszkodzenia mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz mienia. Szkodniki żerujące w drewnie skutecznie usuwa tzw. fumigacja, znana szerzej jako gazowanie.