Sportowy łuk bloczkowy to system bloczków, na który składa się kabel i krążki mające na celu wspomagać napięcie cięciwy. Z założenia przeznaczony jest wyłącznie do celów sportowych i rekreacyjnych, sporadycznie zdarza się jednak, że w niektórych krajach po uprzedniej modyfikacji wykorzystywany jest na polowaniach. Wynalazcą tego rodzaju łuku jest Amerykanin Holless Wilbur Allen, patent na produkcję został przyznany w 1969 roku.
Do produkcji łuków tego typu wykorzystuje się materiały charakteryzujące się dużą wytrzymałością, są to np. aluminium i włókna szklane. Prędkość pocisku wystrzelonego z takiego łuku jest o wiele większa niż w przypadku klasycznych jego modeli. Większa jest także jego celność. Jego ważną zaletą jest to, że jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Można więc trenować strzelanie z niego także w czasie gdy pada deszcz lub nawet śnieg. Warte odnotowania jest również to, że istnieją modele przystosowane specjalnie dla osób początkujących, nie trzeba od razu porywać się na sprzęt dla zawodowców. Łuk przeznaczony dla osoby początkującej (https://militarne.pl/luk-klasyczny) charakteryzuje się niższym niż w modelach dla profesjonalistów przedziałem siły naciągu cięciwy. Jej naciągnięcie nie wymaga wtedy zbyt dużo siły, co pozwala początkującemu łucznikowi uniknąć kontuzji.
Z jednego łuku bloczkowego powinien korzystać jeden strzelec. To dlatego, że regulacja naciągu odbywa się zawsze indywidualnie w oparciu o siłę fizyczną i aktualne umiejętności osoby z niego korzystającej. Użycie łuku przez inną osobę wiążę się ze zmianą ustawienia siły naciągu. Niektórzy mogą zapytać, czy nie lepiej byłoby jednak używać łuku klasycznego. Można odpowiedzieć na to pytanie w ten sposób- z pomocą łuku bloczkowego można osiągnąć zadowalające rezultaty w celności strzałów znacznie szybciej niż trenując z jego klasycznym odpowiednikiem. Do tego łuk bloczkowy o takiej samej sile naciągu co klasyczny będzie miał mniejsze rozmiary, z pewnością będzie więc wygodniejszy w użyciu i transporcie.