Dietetyk, dieta – o co z tym chodzi?

przez | 4 grudnia 2019

Dietetyk to osoba, do której można się zwrócić z prośbą o ustalenie odpowiedniego planu żywienia niezależnie od tego, jaki jest nasz cel. Taki specjalista może pomóc nam zrzucić nadmiar kilogramów, poprawić stan zdrowia, zdrowo przytyć lub dostosować przyjmowane pokarmy w celu poprawy wyników sportowych. Wizyta u dietetyka może być również pierwszym krokiem do zmiany całego trybu życia na lepszy oraz zdrowszy.

Warto podkreślić, że słowo „dieta” jest często źle rozumiane, ponieważ wiele osób od razu ma skojarzenia z wszelkimi dziwnymi dietami, o których czytali w internecie. Są to najczęściej bardzo wymyślne diety, które opierają się o restrykcyjne wykluczenie niektórych składników odżywczych i całkowite zastąpienie ich czymś zupełnie innym. Od razu należy podkreślić, że taki sposób odżywiania nie jest prosty do długoterminowego stosowania, nie jest skuteczny i przede wszystkim nie ma nic wspólnego ze zdrową i zbilansowaną dietą.

Dieta to po prostu określenie sposobu odżywiania i każdy z nas jakąś dietę ma – jedni lepszą, inni gorszą, ale wszyscy przyjmujemy pokarmy. Rolą dietetyka jest takie dostosowanie posiłków, zakresu składników odżywczych i spożywanych kilokalorii, aby dieta przynosiła efekty, a także odpowiadała osobie, która ma ją stosować. Wyłącznie te dwie składowe pozwolą utrzymać wyznaczoną dietę przez długi czas, co jest niezbędne.

Niektórzy myślą, że dostęp do dietetyka jest trudny. To nieprawda, ponieważ obecnie można odbyć konsultacje dietetyczne nawet przez internet. Jeśli komuś taki sposób nie odpowiada, to warto wybrać się do poradni dietetycznej – są w każdym większym mieście. Na przykład dietetyk w Bydgoszczy jest łatwo dostępny, więc również osoby z okolicznych mniejszych miejscowości mogą bez problemu skorzystać z jego usług.