Metody usuwania żylaków

przez | 3 lipca 2019

Powszechnie panuje opinia, że jedynym skutecznym sposobem na leczenie żylaków jest operacja. Wiele osób się tego boi i właśnie to jest główna przyczyna braku podejmowania leczenia.

Jednak współczesna medycyna oferuje inne, znacznie nowocześniejsze i bardziej innowacyjne metody, za pomocą których można usunąć żylaki. Jednak nie każdy może być pewny, że w jego przypadku zostaną zastosowane właśnie one, ponieważ to kwestia dobierana indywidualnie.

Nowoczesne leczenie żylaków to przede wszystkim różnorodne formy prowokowania procesu zrastania albo zwyczajne usunięcie uszkodzonego naczynia – tej metody używa się w przypadku strippingu. Przez nacięcie w pachwinie wprowadza się do podwiązanej żyły sondę, za pomocą której można usunąć uszkodzone naczynie. To tak zwana operacja Babcocka.

Miniflebtomia czy skleroterapia to jeszcze inne, nowoczesne metody usuwania żylaków. Pierwsza z nich polega na usunięciu rozszerzonego naczynia przez otwór wykonany bezpośrednio przy żylaku. Do przeprowadzenia takiego zabiegu niezbędne są warunki ambulatoryjne. To świetny sposób leczenia żylaków, ponieważ rany są tak malutkie, że leczą się bez szycia, a pozostałe po zabiegu blizny nie występują lub są praktycznie niewidoczne.

Wspomniana skleroterapia polega na wywoływaniu procesu naprawy (zrastania się) uszkodzonego naczynia, co prowadzi do zaniknięcia żylaków. Stosuje się do tego specjalny środek wywołujący miejscowe zapalenie – wprowadza się go bezpośrednio do wnętrza żyły. Organizm naturalnie odprowadza i usuwa obumarłe tkanki, a co prowadzi do zniknięcia pogrubionych żył widocznych na nogach.

Jedną z małoinwazyjnych metod usuwania żylaków, którą warto wyróżnić, jest Steam Vein Sclerosis (w skrócie SVS), który jest jednym z najnowocześniejszych stosowanych sposobów. Opiera się o termiczną ablację żył, czyli wprowadzanie pod ciśnieniem niewielkich dawek gorącej pary wodnej. Ściany naczynia reagują i absorbują dostarczane ciepło, co prowadzi do ich uszkodzenia, a ostatecznie – obkurczenia. W tym miejscu powstaje stan zapalny, który ustępuje po jakimś czasie. W wyniku tego zachodzi proces zwłókniania i zrastania się ścianek żylaka, co sprawia, że on sam nie jest już więcej widoczny.