Ocieplanie pianą

przez | 10 czerwca 2019

Wszelkie szczeliny, pęknięcia i szpary w ogólnej konstrukcji budynku stanowią miejsce, w którym dochodzi do wymiany powietrza – wnika z zewnątrz, a wydostaje się z wewnątrz. Ponad 30% powietrza dociera do domu przez dach, ściany czy podłogi. W celu ograniczenia tej wymiany, na której tracimy ciepło zimą i chłód latem, stosuje się odpowiednie izolacje (np. ocieplanie pianą), gwarantujące jak najkorzystniejszą wydajność termiczną domu lub innego budynku.

ocieplenie dachu pianką
ocieplenie dachu pianką

Podstawowymi zagrożeniami dla domów jednorodzinnych są przede wszystkim mostki cieplne i wilgoć – poznaj docieplenie pianką PUR. Mianem mostków cieplnych określamy miejsca, w których wydostaje się powietrze z wewnątrz. Występowanie wilgoci ma przede wszystkim wpływ na elementy konstrukcyjne, negatywnie wpływając na odporność i wytrzymałość budynku. Dostaje się przede wszystkim drzwiami i oknami, tworząc środowisko, w którym rozwijają się grzyby i pleśń. Nie należy dopuszczać do takiej sytuacji, ponieważ mieszkanie w takim domu grozi wieloma chorobami i problemami zdrowotnymi.

Mostki termiczne najczęściej występują na ścianach zewnętrznych, sufitach oraz podłogach. Brak odpowiedniej izolacji przestrzeni, ciepłe powietrze będzie uciekało na zewnątrz. Jest to problematyczne i niekorzystne zwłaszcza w okresie grzewczym, czyli podczas jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Ten problem można zniwelować poprzez ocieplenie budynku pianą PUR.

Zastosowanie izolacji natryskowej jest bardzo szerokie, ponieważ sprawdza się od fundamentów, aż po dach – Fawo –izolacje natryskowe. Jest jedną z najskuteczniejszych metod ocieplania budynków, a jednocześnie jest niezwykle szybka w wykonaniu – duże poddasze o skomplikowanej powierzchni można ocieplić w zaledwie kilka godzin. Pianka poliuretanowa dzięki swoim niezwykłym właściwościom doskonale wypełnia wszystkie przestrzenie w szczelinach, rogach i innych trudno dostępnych miejscach, których dokładne ocieplenie klasycznymi metodami bywa praktycznie niemożliwe.

Ocieplanie budynków, pianowanie poddaszy pianą sprawdza się doskonale w nowoczesnym budownictwie, ale również z powodzeniem można je wykorzystywać w konstrukcjach starszych, zabytkowych. Istotną kwestią jest wymiana lub naprawa poszycia dachowego, aby uzyskać całkowicie szczelną powierzchnię. Piana może być stosowana na różnorodnych powierzchniach – blachę, drewno, beton, papę.