Wilgoć w budynku nigdy nie jest oznaką czegoś dobrego. Najczęściej w parze z wilgocią idą problemy z instalacją wodno-kanalizacyjną, nieszczelnościami okien lub dachu, a także możliwa jest kwestia podtopień na przykład piwnicy po ulewnych opadach lub nagłych roztopach śniegu. To sytuacja, z którą jak najszybciej trzeba sobie poradzić, ponieważ woda może osłabić konstrukcję budynku lub powodować rozwijanie się grzybów, co jest niebezpieczne dla zdrowia.
Nawet po usunięciu wody, wilgoć może utrzymywać się w budynku, ponieważ woda wsiąka w ściany, sufity, podłogi czy meble. Nawet w takiej postaci nadal stanowi zagrożenie dla konstrukcji budynku oraz zdrowia mieszkańców. Nie wystarczy jedynie usunięcie wylanej wody, a konieczne okazuje się osuszenie elementów konstrukcyjnych domu i mebli.
W takiej sytuacji warto rozważyć wynajem osuszaczy, czyli specjalnych urządzeń, które są przystosowane do usuwania wilgoci z powietrza. To najbardziej efektywny sposób, umożliwiający skuteczne pozbycie się nadmiaru wody z każdego zakamarka pomieszczenia. Dzięki temu, że powietrze nieustannie krąży, przenikając ściany, podłogi, sufity i meble, odbiera część wilgoci, która następnie usuwana jest przez osuszacze i magazynowana w specjalnym zbiorniku.
Osuszacze niejednokrotnie wykorzystywane są także w przemyśle lub budownictwie. Taki sprzęt pozwala usuwać wilgoć z powietrza w pomieszczeniu, gdzie zostały położone świeże tynki lub farba. W ten sposób przyspieszane są prace remontowo-budowlane, pozwalając ograniczyć koszty związane z długim czasem oczekiwania na możliwość kontynuowania działań. Przy produkcji lub magazynowaniu niektórych przedmiotów niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza – nie może być zbyt niska ani zbyt wysoka. Osuszacz pozwala utrzymać ją na wskazanym poziomie w momencie, gdy panują niesprzyjające warunki zewnętrzne – na przykład pada ulewny deszcz.