Pompy ciepła, pomy basenowe – nowoczesne podgrzewanie

przez | 20 listopada 2021

Ekologia to obecnie bardzo ważna kwestia. Praktycznie codziennie pojawia się na którymś z popularnych portali internetowych artykuł poświęcony ochronie środowiska.

Równie często mówi się o tym w telewizji. Nic dziwnego, że dużym zainteresowaniem, również wśród mieszkańców województwa lubelskiego cieszy się temat ekologicznego ogrzewania domu. Właśnie taki sposób ogrzania wnętrza budynku gwarantuje zastosowanie pompy ciepła. Co prawda jej zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, ale zwraca się on w ciągu około 10 lat używania tego urządzenia. Obecnie można skorzystać z Programu Czyste Powietrze, dzięki któremu można liczyć na dofinansowanie zakupu pompy ciepła. Warto się nad tym zastanowić. Jak działa to urządzenie? Jest częścią pewnej większej całości, na którą składają się trzy elementy. Pierwszym z nich jest źródło dolne. Może być nim grunt, woda lub powietrze. Kolejnym elementem jest samo urządzenie, czyli pompa. Pobiera ona ciepło z otoczenia i przekształca je w taki sposób, aby mogło być wykorzystane do ogrzania wnętrza budynku. Ostatnim z elementów tego sytemu jest źródło górne. Chodzi tutaj o rodzaj instalacji cieplnej, jaka została zamontowana w danym obiekcie. Może to być doskonale znany każdemu grzejnik lub któreś z nowocześniejszych rozwiązań, jak np. ogrzewanie podłogowe. Warto odnotować, że pompa ciepła wcale nie jest najnowszym wynalazkiem. Jej historia sięga 1824 roku. Właśnie wtedy Francuz Nicolas Sadi Carnot opracował zasadę działania tego urządzenia. Obecnie można zauważyć wzrastające zainteresowanie jego zakupem. Dotyczy to również Polski, w tym także województwa lubelskiego. W najbliższej przyszłości można spodziewać się spadku cen tych urządzeń, dzięki czemu staną się jeszcze bardziej dostępne.

Jesteś właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego? Możesz otrzymać dofinansowanie na zakup pompy ciepła w ramach Programu Czyste Powietrze. Dzięki otrzymanym przez Ciebie funduszom będziesz mógł wymienić dotychczas używaną instalacje grzewczą na nową, ekologiczną. Odwiedź oficjalną stronę internetową Programu Czyste Powietrze, aby poznać więcej szczegółów.