Projektowanie wnętrz industrialnych w Lublinie

przez | 25 czerwca 2022

Styl industrialny powstał w USA w trakcie recesji, jaka dotknęła ten kraj w latach 50. ubiegłego wieku. Upadło dużo firm, przez co wiele budynków przemysłowych zmieniło się w opuszczone ruiny.

Często zlokalizowane były one w centrach amerykańskich miast strasząc swoim wyglądem. Wtedy zaczęto zastanawiać się nad tym, czy tej przestrzeni przemysłowej nie można zmienić w mieszkalną. Początkowo próbowali tego artyści, również w Nowym Jorku. Należy tu wspomnieć o takich dzielnicach, jak Brooklyn i Soho. Nie zawsze było to legalne przebywanie na takim terenie. Być może istniejąca groźba tego, że dzikimi lokatorami zainteresują się odpowiednie służby powodowała wystąpienie jeszcze silniejszych emocji, na czym mogło zależeć artystom. Jednym z tych, który zamieszkał w takim miejscu był słynny Andy Warhol. Jego legendarna pracownia nosząca nazwę Silver Factory zlokalizowana była w dawnej fabryce kapeluszy.

Również wielu innych znanych w tamtym okresie artystów próbowało mieszkać w opuszczonych zakładach przemysłowych i jednocześnie tworzyć tam swoje dzieła. Powstało na ten temat wiele artykułów. Zainteresowani z pewnością znajdą je w internecie. W Polsce moda na styl industrialny pojawiła się w latach 80. Wtedy w związku z przemianami gospodarczymi związanymi z upadkiem komunizmu dużo zakładów upadło. Podobnie jak w Ameryce kilkadziesiąt lat wcześniej w wielu miastach zaczęły straszyć ruiny dawnych fabryk. Cechą charakterystyczną tego stylu jest specyficzne podejście do przestrzeni mieszkalnej. Nie ma tu podziałów na pokoje. Biuro, kuchnia i salon znajdują się w jednym dużym pomieszczeniu. Można umieścić tu ścianki działowe, ale wtedy mamy do czynienia z odstępstwem od ogólnie przyjętej definicji stylu industrialnego. Należy więc tego unikać. Istotne są tutaj kolory.

Jak można się domyślić do przestrzeni kojarzącej się z wnętrzem fabryki najlepiej pasuje biel i beż. Mile widziana jest ceglana ściana. Można również zdecydować się na beton. Nie musi być prawdziwy. Bez trudu można przecież kupić płytki imitujące ten materiał. We wnętrzu zaaranżowanym w stylu industrialnym nie może zabraknąć metalu. Fabryka to przecież metalowe rury i barierki. Można pokryć tym materiałem jedną ze ścian lub zakupić komplet mebli wykończonych metalem.

Więcej: https://hexaform.pl/

Kategoria: Dom