Wizualizacje budynków, co to jest?

przez | 31 maja 2019

Jeszcze kilka dziesięcioleci temu projekty architektoniczne były wykonywanym ołówkiem prostym szkicem planowanego obiektu. Obecnie widzimy trójwymiarowe wizualizacje budynków, które bardzo dokładnie pokazują inwestorom i potencjalnym nabywcom to, jak będzie wyglądał dany obiekt. Nowa technologia zupełnie zrewolucjonizowała branżę architektoniczną i budowlaną.

Wizualizacje budynków
Wizualizacje budynków

Największą zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość zaprezentowania klientowi realistycznego obrazu obiektu. Potencjalny nabywca z pewnością doceni dopracowany, szczegółowy plan budynku ale interesuje się też jego wyglądem i estetyką. Przeciętny człowiek nie posiada na tyle rozwiniętej wyobraźni przestrzennej, by na podstawie płaskiego rysunku wykonanego na kartce zobaczyć konkretny kształt i samą bryłę domu czy bloku. Taką zdolność mają jedynie architekci i niektórzy pracownicy branży budowlanej. Właśnie dlatego inwestorowi trzeba budynek pokazać. W tym celu warto wykorzystać nowoczesne technologie modelowania graficznego.

Wizualizacja budynku jest precyzyjnym odwzorowaniem zależności między poszczególnymi elementami bryły. Pokazuje jej proporcje, wielkość i układ w stosunku do otoczenia i zastanych uwarunkowań, takich jak nasłonecznienie, strony świata itd. Doskonale ukazuje wygląd i strukturę surowców oraz materiałów użytych do wykończenia.

Raz stworzony model można dowolnie przekształcać, tworzyć jego różne warianty, zmieniać szczegóły i odcienie. Istnieje również możliwość wykonania kilku odrębnych wizualizacji budynku, różnych ujęć oraz alternatywnych wersji, które pokazują np. z różne typy wykończeń i różną kolorystykę.

Wizualizacja budynku pozwala również wykryć ewentualne niedoskonałości, niefortunne pomysły (zwłaszcza te dotyczące wyglądu) i odpowiednio wcześnie je modyfikować. Ta nowoczesna metoda stosowana jest przez inwestorów coraz częściej . Firmy stosujące wyłącznie tradycyjne sposoby nie mogą konkurować na rynku opanowanym przez nowoczesne rozwiązania. Ponieważ przygotowanie atrakcyjnych, efektownych modeli zajmuje dużo czasu i doświadczenia warto jest skorzystać z oferty ekspertów z Navistudio.