Granit

przez | 10 lipca 2019

Odporność granitu na czynniki zewnętrzne, dostępność szerokiej palety kolorów i faktur czynią z niego materiał niezwykle popularny i chętnie wykorzystywany przy aranżacji wnętrz oraz w innych podobnych zastosowaniach.

Granit doskonale komponuje się z drewnem, szkłem i metalem, można więc powiedzieć, że jest uniwersalny. Można obrabiać go stosując różne techniki. Jest trwały, elegancki i praktyczny, polecamy Państwu zakup tego materiału w naszej firmie w Lublinie.

Granit należy do skał magmowych powstających w głębokich warstwach naszej planety podczas oddziaływania bardzo wysokich temperatur i ciśnienia. Krystalizuje się z wielu różnych minerałów, takich jak: mikroklin, ortoklaz, albit, oligoklaz, biotyt, kwarc, piroksen, muskowit, rutyl, hornblenda, cyrkon, apatyt, magnetyt, tytanit, granat i fluoryt. Jest jednym z najbardziej wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia kamieni, dodatkowo posiada liczne walory estetyczne. Jest odporny na rozpuszczalniki, czynniki atmosferyczne, ekstremalne temperatury i działanie kwasów. Dobrze znosi upływ czasu, nie pęka, nie kruszy się, trudno jest go zarysować. Jest dostępny w wielu kolorach i odcieniach. Od ciemnoszarych przez szare, do jasnych, wręcz białych i białoróżowych, czerwonych, a nawet zielonych.

Liczne pożądane właściwości sprawiają, że granit Lublin (np. ten z firmy Trykacz) znajduje szerokie zastosowanie. Powstaje z niego kamień brukowy, grys, chodniki, płytki, krawężniki, schody, balustrady, cokoły, podnóżki, paleniska i kominki, blaty, kolumny, gzymsy, miejskie meble i elementy dekoracyjne, fontanny, płyty nagrobne. Wykorzystywany jest sporcie żużlowym, granit jest materiałem tworzącym nawierzchnie torów.

Granit występuje w wielu miejscach na całym świecie, w Polsce w Tatrach i na Dolnym Śląsku. Obecnie eksploatuje się go w naszym kraju z trzech masywów górskich: strzegomskiego, strzelińskiego i karkonoskiego. Twardość granitu sprawia, że obróbka wymaga zastosowania specjalnych maszyn kamieniarskich. Można przy tym uzyskać różne, nieraz bardzo wyszukane kształty.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Trykacz.