Poznajcie oleje i ich właściwości zdrowotne

przez | 5 lipca 2022

Tłoczenie oleju na zimno to proces mechaniczny. Ziarno zgniatane jest w prasach śrubowych, dzięki czemu uzyskuje się olej.

Jego temperatura nie przekracza 40 °C. Niezwykle istotne jest to, że ziarno nie jest podgrzewane przed tym, gdy cały proces się rozpocznie. Dzięki temu cenne związki zawarte w oleju nie ulegają zniszczeniu. Wśród nich koniecznie trzeba wymienić nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym te uznawane za najbardziej zdrowe kwasy jednonienasycone. W przypadku zastosowania innej metody tłoczenia oleju zwanej rafinacją praktycznie wszystkie cenne związki ulegają destrukcji.

Olej tłoczony jest na zimno z różnych rodzajów roślin. Najbardziej znana jest oliwa z oliwek. Może to być jednak kokos lub inny egzotyczny z naszego punktu widzenia owoc. W kuchni często stosowany jest olej rzepakowy. Na pewno wiedzą o tym osoby, które często przyrządzają sałatki. Dużą popularnością cieszy się również olej lniany tłoczony na zimno. Warto wspomnieć o oleju rycynowym, który znajduje zastosowanie w kosmetyce. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu postaw na oleje tłoczone na zimno a nie te rektyfikowane, które sprzedawane są najczęściej w plastikowych butelkach. Wchodzą one w reakcję z plastikiem, w wyniku której powstają toksyczne substancje. Gdzie można kupić olej tłoczony na zimno wysokiej jakości? Zdecydowanie warto polecić rodzinną olejarnię Olo-Vita.

Olej jest tutaj tłoczony z ziaren pochodzących z najlepszych upraw i co ważne od polskich producentów. Kiedy olej jest już gotowy przechowuje się go w lodówce w takiej temperaturze, aby zachował wszystkie swoje właściwości, dla których jest tak chętnie kupowany. Olo-Vita prowadzi swoją działalność w oparciu o obowiązujące w naszym kraju przepisy dotyczące produkcji żywności. Jeśli potrząśniesz butelka oleju wytworzonego przez tę olejarnię zauważysz błonnik na dnie. To dowód na to, że olej został wytworzony w sposób ekologiczny.

Więcej: https://sklep.olo-vita.eu/pl/p/Olej-z-pestek-dyni-tloczony-na-zimno-Olo-Vita/54