Skuteczna pomoc psychologiczna w Warszawie

przez | 7 września 2019

Problemy natury psychicznej stają się powszechne we współczesnych społeczeństwach. Sprzyja im szybkie tempo życia i stres doświadczany w pracy. Nie dziwi więc, że różnego rodzaju nerwice i lęki dotykają coraz większą liczbę ludzi. Pozytywne jest to, że osoby zmagające się z tego typu problemami nie odczuwają już takich obaw przed wizytą u psychologa lub psychiatry jak kiedyś. Zgłoszenie się po pomoc do lekarzy tej specjalności nie jest już faktem wstydliwie ukrywanym przed rodziną i znajomymi.

Istnieją różne rodzaje lęków. Istnieją fobie specyficzne, czyli lęk przed konkretnym obiektem lub sytuacją. Osoby dotknięte tą przypadłością mogą chorobliwie obawiać się pająków, wizyty u dentysty, przebywania w małym, zamkniętym pomieszczeniu. Wielu ludzi zmaga się z utrudniającą codzienne życie fobią społeczną. W takim przypadku dużym problemem są wystąpienia publiczne lub nawet zwykłe rozmowy z kolegami z pracy. Niezwykle uprzykrzający życie jest lęk paniczny, którego ataki występują nagle i najczęściej nie są wywoływane przez żadną konkretną sytuację. Tego rodzaju lęk po prostu pojawia się w niespodziewanym momencie wywołując objawy takie jak duszności, zawroty głowy, drżenie ciała. Osoby nim dotknięte unikają miejsc, w których gromadzi się naraz dużo ludzi- sklepów, kin, pojazdów komunikacji miejskiej. Kolejnym rodzajem lęków są zaburzenia typu obsesyjno- kompulsyjnego. Pojawiają się wtedy natrętne myśli i czynności – pomoże dobry psycholog.

Każdy przypadek jest inny, wybór skutecznej metody leczenia lęków to zawsze sprawa indywidualnego podejścia do danego pacjenta. Czasem wystarczy zasugerowanie zmiany trybu życia. Wprowadzenie do rozkładu dnia przez osobę zmagającą się z lękami ćwiczeń fizycznych, medytacyjnych i zmiany diety często okazuje się działaniem wystarczającym. Kiedy problem okazuje się być poważniejszy konieczna może okazać się psychoterapia poznawczo- behawioralna (CBT ) ewentualnie wspomagana farmakoterapią. W czasie rozmów z terapeutą pacjent zdobywa wiedzę w zakresie skutecznego radzenia sobie ze stresem, prawidłowego wyrażania swoich emocji, lekarz pomaga mu inaczej spojrzeć na świat.

Osoby zmagające się z problemem lęku zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem Psychoterapii i Psychoedukacji CAPRA. Mamy duże doświadczenie w niesieniu pomocy tym, dla których codzienne życie staje się z powodu lęków i różnego rodzaju fobii nie do zniesienia. Oferujemy profesjonalne wsparcie także w leczeniu depresji i uzależnień. Pomogliśmy już wielu ludziom w skutecznej walce z ich problemami, możemy pomóc także Tobie.