Wieźba dachowa

przez | 26 maja 2019

Konstrukcja dachu, czyli tzw. więźba dachowa powinna zostać dobrana tak, by zapewniała trwałość pokrycia, spełniała normy budowlane i podobała się inwestorowi. Na rodzaj tego elementu wpływa przede wszystkim wielkość i kształt domu, sposób zagospodarowania poddasza, ale też możliwości finansowe inwestora.

Najczęściej więźbę dachową konstruuje się z tarcicy drzew iglastych. Rzadziej wykorzystuje się do tego celu stal (najczęściej używa się jej do przebudowy dachów już istniejących domów).

Tradycyjne więźby zamawia się u brygad cieśli, a materiały potrzebne do ich budowy – w tartaku. Zamówienie na ogół realizuje się na podstawie projektu i wyszczególnionego tam zestawienia. Za dodatkową opłatą drewno można zabezpieczyć przed grzybami, owadami, wodą i ogniem metodą suszenia komorowego lub ciśnieniowo-próżniową (chemiczna impregnacja).

Wygodnym i szybkim, ale nieco bardziej kosztownym rozwiązaniem jest więźba dachowa prefabrykowana. Jeśli zamówimy ją wraz z montażem firma, która według projektu wykona wiązary, na miejscu budowy za pomocą niedużego dźwigu przetransportuje je i złoży w konstrukcję dachową.