Jak pozbyć się wilgoci z powietrza?

przez | 4 grudnia 2019

Nadmierna wilgoć potrafi przysporzyć naprawdę wielu problemów. W niektórych przypadkach konieczne jest możliwie szybkie jej usunięcie. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których wilgoć przeszkadza w wykonywaniu prac, może uszkodzić elementy budynku lub magazynowane towary.

Podwyższona wilgotność powietrza może mieć wiele różnych powodów. Jej źródłem potrafi być między innymi uszkodzona instalacja wodno-kanalizacyjna, wzmożone opady deszczu lub roztopy śniegu. W takiej sytuacji uszkodzeniu mogą ulec podłogi, ściany i wyposażenie, jeśli woda znajdzie się wewnątrz budynku. Warto jednak pamiętać, że nawet wilgoć z powietrza może wpływać negatywnie na urządzenia i maszyny elektryczne, warunki pracy lub przechowywane materiały.

Szybkie i skuteczne usunięcie wilgoci z powietrza możliwe jest dzięki specjalnym urządzeniom, które potrafią ją sprawnie pochłaniać. Są to tak zwane osuszacze powietrza, które wykorzystuje się również do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci w pomieszczeniu, co jest istotne w niektórych magazynach lub halach produkcyjnych. Osuszacze stosuje się również w celu usunięcia wilgoci ze ścian, podłóg i sufitów w przypadku pęknięcia rury lub innej awarii. W podobnym celu osuszacze wykorzystują firmy budowlane, usuwając wilgoć ze świeżych tynków i wylewek, aby przyspieszyć przebieg prac.

 Osuszacze nie należą do tanich urządzeń, więc ich zakup nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Na szczęście są na rynku firmy, które oferują wynajem osuszaczy. Dzięki temu można za stosunkowo niewielką opłatą skorzystać z możliwości profesjonalnego sprzętu dokładnie wtedy, kiedy go potrzebujemy.