Skasowane dane iMac – jak odzyskać?

przez | 2 stycznia 2020

Istnieje reguła, która mówi o tym, że ludzie dzielą się na tych, którzy tworzą kopie zapasowe i tych, którzy dopiero zaczną to robić po przykrym incydencie. Co w sytuacji, gdy jesteśmy niestety w tej drugiej grupie i z jakiegoś powodu straciliśmy swoje dane? Na szczęście są odpowiednie serwisy, dla których odzyskiwanie skasowanych danych iMac to codzienność!

Przypadkowe usunięcie danych z dysku nie sprawia, że one momentalnie znikają i nie ma do nich dostępu. W takiej sytuacji użytkownik po prostu nie widzi ich z poziomu systemu operacyjnego, ale w większości przypadków dane nadal znajdują się na dysku twardym komputera. Jest tak do czasu, aż zostaną nadpisane poprzez inne pliki.

Co zrobić, aby odzyskiwanie skasowanych danych iMac odbyło się bezpiecznie, skutecznie i bezproblemowo? Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze wyłączenie komputera i zlecenie odzyskania plików w serwisie komputerowym. Wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo tego, że dane nadal będą w nienaruszonym stanie, a ich przywrócenie przebiegnie bezproblemowo. To również jeden z kluczowych aspektów, wpływających na koszt takiej operacji. Zasada w tym przypadku jest prosta – im łatwiej i szybciej da się odzyskać dane, tym mniej ostatecznie za usługę płaci klient.

Warto podkreślić, że samodzielne próby odzyskiwania danych szczególnie na sprzętach takich jak iMac, jest dość ryzykowne. Dostęp do usuniętych plików możliwy jest wyłącznie za pomocą specjalnego oprogramowania, którego zakup przez prywatnego użytkownika jest całkowicie nieopłacalny. Darmowe programy występujące w internecie bardzo często nie są w stanie odblokować odpowiednich sektorów pamięci i przywrócić usuniętych danych, a potrafią spowodować dużo zamieszania – na przykład odzyskują pliki jedynie częściowo, nadpisując starą zawartość. W takiej sytuacji odzyskanie wszystkich danych nawet przez profesjonalistę może być właściwie niemożliwe, więc zdecydowanie samodzielne eksperymenty należy odradzić.