Odkomarzanie w Lublinie

przez | 28 czerwca 2019

Komary potrafią skutecznie zepsuć sielankową atmosferę grilla na działce, spaceru po parku, leśnego kempingu, wieczoru spędzanego na tarasie przed domem. Ich pojawienie się oznacza, że kończy się spokojny czas relaksu a my, zamiast cieszyć się chwilą wytchnienia, będziemy usuwali skutki nieprzyjemnych ukąszeń. Objawiają się one swędzącymi bąblami i opuchlizną. Czy zatem jedynym sposobem na pozbycie się tych nieproszonych gości (np. na terenie Lublina lub innych miast) jest odkomarzanie?

Komary to wyjątkowo uciążliwe dla ludzi owady. Ich obecność skutecznie zniechęca do przebywania na świeżym powietrzu, zwłaszcza w pobliżu zbiorników, jezior lub oczek wodnych. W Polsce najpopularniejszym gatunkiem z rodziny komarowatych jest widliszek plamistoskrzydły, gatunek charakterystyczny dla klimatu umiarkowanego. Drugą równie popularną odmianą jest komar brzęczący.

Widliszek to owad niewielkich rozmiarów, osiąga zwykle około centymetr długości (6-8 mm). Ma szaro-brunatne ciało pokryte łuskami i charakterystyczne ciemniejsze plamki na skrzydłach. To od nich bierze swoją nazwę. W sprzyjających warunkach może przenosić groźną chorobę, jaką jest malaria., ale naszym klimacie takie niebezpieczeństwo jest właściwie minimalne. W tej części świata pierwotniaki z rodzaju Plasmodium nie są w stanie przejść pełnego cyklu rozwojowego.

Samice komarów mają dobrze rozwinięty aparat gębowy z charakterystyczną kłujką, której używają do przebijania ciała żywiciela. To właśnie poprzez nią wysysają krew, a po kilku dniach na powierzchni wody składają jaja.

Odkomarzanie zmniejsza liczbę komarów na określonym terenie. Środki chemiczne i preparaty używane w czasie tego zabiegu niszczą dorosłe osobniki owada, hamują ich rozmnażanie się i powodują zmiany upośledzające podstawowe czynności życiowe komarów. Metodę odkomarzania dopasowuje się do specyfiki danego obszaru oraz panujących tam ( ogród, działka ) warunków środowiskowych. W wyborze najlepszego sposobu pozbycia się problemu komarów pomoże Państwu specjalista z naszej firmy z Lublina.