Szydełko i włóczka, coś na nudę!

przez | 29 czerwca 2019

Szydełkowanie jest doskonałym pomysłem na relaksujące hobby. Świetnie wypełnia czas w długie wieczory i pozwala się zrelaksować, zapominając o codziennych troskach. Co ciekawe, rozpoczęcie przygody z tym tradycyjnym hobby jest bardzo proste!

Jak wiadomo, nikt naturalnie nie ma umiejętności dziergania, ale wszystko jest do wyćwiczenia. Początki są trudne, ale systematyczne ćwiczenia z pewnością dadzą szybkie efekty. Wystarczy regularnie szlifować swoje umiejętności, a wykonywanie coraz to bardziej skomplikowanych wzorów nie będzie dłużej problemem. By zacząć przygodę z dzierganiem trzeba wyposażyć się w podstawowe akcesoria.

Absolutne minimum to szydełko i włóczka, ponieważ już pozwalają rozpocząć przygodę. Warto wiedzieć, że szydełka dostępne są w różnych rozmiarach i materiałach, z których je wykonano. Wybierając szydełko, trzeba je dokładnie obejrzeć pod kątem jakości wykończenia – powinno być całkowicie gładkie, by nie zahaczało o nić.

Początkującym dziewiarzom zaleca się stosowanie klasycznych szydełek drewnianych lub metalowych. Dopiero później, wraz z doświadczeniem i umiejętnościami przyjdzie czas na ewentualną zmianę narzędzia zgodnie z własnymi preferencjami.

Szydełka metalowe najczęściej wykonuje się z aluminium, mają profilowaną powierzchnię i są całkowicie gładkie. Modele z drewniane są wykonywane z gatunków lekkich, ale wytrzymałych – na przykład brzozy lub bambusa. Ich powierzchnia jest delikatnie chropowata, co umożliwia dzierganie nawet bardzo śliskimi nićmi. Występują również modele metalowe z plastikowym lub drewnianym uchwytem – warto się do nich przymierzyć, bo mogą okazać się wygodniejsze od klasycznych szydełek. W takim przypadku należy sprawdzić, czy samo szydełko zostało porządnie osadzone w uchwycie.

W sklepie Tkanstyl kupicie:

Szydełko ma bardzo prostą budowę, a najważniejszy element stanowi główka, czyli haczyk. Może mieć różne kształty (ostre, stożkowate lub obłe i łagodne). To na podstawie wielkości główki określa się rozmiar całego szydełka. Największą rozbieżność i szeroki wybór dotyczy uchwytów – dostępne są różnorodne rączki lub klasyczne i charakterystyczne spłaszczenie.

Ciekawym rodzajem szydełka są modele tunezyjskie, inaczej afgańskie. Odznaczają się znacznie większą długością oraz ogranicznikiem lub żyłką. Dzięki swojej budowie umożliwiają wykonywanie np. pledów, czyli splotów z dużą liczbą oczek. Również takie szydełka dostępne są w naszym sklepie.